Opis: Psychoterapia poznawczo-behawioralna (Cognitive Behavioral Therapy, CBT) powstała w latach 60. z myślą o leczeniu depresji, a dziś stała się najszybciej rozwijającą się formą terapii. Na czym polega psychoterapia poznawczo-behawioralna? Czym różni się od innych modalności i nurtów psy... - Psychoterapia poznawczo-behawioralna - na czym polega? - Ida Derezińska i Joanna Gutral.


- Ciekawe jest to , że nazwała pacjentów Klientami .
- Pewnie głupie pytanie i nie na temat, ale czemu Pani po lewej to psycholożka, a po prawej psycholog?
- Tu też można doczytać montaż klimatyzacji Wrocław więcej to już w google trzeba.
- Poz- beh nie zajmuje się przeszłością i nie można niczego przepracował. Jeśli dobrze rozumiem. Przeszłość wpływa na teraźniejszość, więc ja sobie tego nie wyobrażam. Traumy, ciężkie problemy, śmierć , gwałt też chyba nie bardzo w poz- beh. Nieszczęścia losowe nie wynikające z naszych zachowań ?
- Pani z która jest wywiad tak ładnie i mądrze opowiada o tej terapii. Jest wykładowcą, superwizorem i ma inne sukcesy. Można odnieść wrażenie, że ta terapia jest w stanie pomóc na wszystko. Ale w gabinetach to już tak kolorowo nie wygląda. I rzeczywistość skrzeczy. Mnie interesuje jak się ma zmiana zachowań do poz - behawioralnej. To jakby behawioralna bez części poznawczej. Ja trafiłam dwa razy na zmianę zachowań i to było straszne. Z tego co czytam na forach czy na yt ludzie bardzo źle to znoszą. Często w prymitywny sposób przez krzyk na klienta czy ośmieszanie próbuje robić się jakieś zmiany. Dlaczego stosuje się takie metody ludziom i tak potłuczonym, mobbingowanym, po przemocy. Niedawno przeczytałam o osobie która się cieła i oduczano ją tego przez płacenie za każde nacięcie. Czyli co to było jak nie zmiana zachowań.
- Fajnie by było gdybyście zrobili jakiś materiał na temat dysmorfofobii cierpię na to zaburzenie a w Polskim internecie jest strasznie mało informacji na ten temat pozdrawiam
- Co za paradoks że psycholog sie radzi innego psychologa
- Bardzo ciekawy wykład
- Czy taka terapia jest pomocna dla osoby z zaburzeniem osobowosci,niekontrolowaniem emocji,zaburzeniem koncentracji i pamieci?
- Pani Gutral, kto jest adresatem tego i innych Pani webinarów?
- 2:40 Czym jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT)?
3:51 Jak długo może trwać taka terapia?
4:50 Czy pacjent/klient wie z góry ile potrwa jego terapia?
5:45 Czy terapia CBT jest dobra na wszystko? Czy możemy nią leczyć wszystkie zaburzenia? Czy są dowody na jej wyższą skuteczność w leczeniu jakiś konkretnych zaburzeń?
8:41 Czy terapia jest rekomendowana dla osób które nie mają konkretnej diagnozy, ale odczuwają dyskomfort lub cierpienie? Czy taka osoba może zakwalifikować się na terapię?
9:45 Czy są takie przypadki że terapia może przynieść więcej szkód niż pożytku?
11:01 Czy terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości?
12:20 Jaka jest najlepsza szkoła psychoterapii w Polsce?
14:32 Czy terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna w przypadku dzieci, młodzieży, terapii grupowej, par i rodzin? Czy w tych przypadkach również stosuje się CBT?
15:30 Jak wygląda typowa/przykładowa sesja w nurcie poznawczo-behawioralnym? Wchodzę do gabinetu i co się dzieje?
17:47 Z jakich technik korzysta terapeuta poznawczo-behawioralny w czasie sesji?
20:24 Czym się różnią techniki poznawcze od technik behawioralnych?
22:00 Czym są przekonania? Czym się różnią przekonania kluczowe od pośredniczących? Dlaczego one odgrywają taką dużą wagę w terapii poznawczo-behawioralnej?
24:23 Czy podałaby Pani przykład, który obrazowałby to co w psychoterapii poznawczo-behawioralnej nazywamy modelem ABC?
28:20 Czy terapia poznawczo-behawioralna jest nurtem dyrektywnym czy nie dyrektywnym? Czy pacjent inicjuje początek rozmowy czy terapeuta? Czy to terapeuta zadaje pytania a pacjent tylko odpowiada?
30:18 Czy spotkała się Pani kiedyś z sytuacją gdzie ekspozycja zawiodła lub pogorszyła problem pacjenta?
32:22 Bardzo boję się pająków. Jak mam uwierzyć w to, że kontakt z tym bodźcem miałby mi jakoś pomóc? Jak przekonać pacjenta, który odczuwa silny lek przed tym bodźcem?
35:40 Czy terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna w bardzo silnych zaburzeniach lękowych, schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej?
39:14 Czy techniki w terapii poznawczo-behawioralnej są tak samo skuteczne w terapii dzieci i dorosłych?
40:51 Co się zmieniło w terapii poznawczo-behawioralnej od lat 60 i czym jest trzecia fala terapii?
48:10 Czy stosowanie ostatnio popularnego treningu uważności, u osób które nie są pod opieką terapeuty jest wgl warte czasu i pracy? Czy możliwe jest samodzielne udzielanie sobie pomocy/leczenia bez terapeuty?
52:45 Jaka role pełnią pracę osobiste? Dlaczego nie są pracami domowymi?
54:50 Jakie są różnice między psychoterapią poznawczo-behawioralną a dynamiczną? Czy to prawda, że poznawczo-behawioralna nie zajmuje się dzieciństwem a tylko koncentruje się na tym co jest tu i teraz?
58:02 Co jeśli pacjent nie wykonuje prac osobistych? W jaki sposób poinformować o tym terapeutę? A jako terapeuta - co mogę zrobić by pacjent jednak te prace wykonał?
1:00:51 Czym są modele zaburzeń w CBT i dlaczego odgrywają tak ważną rolę w terapii?
1:03:47 Co chciałaby Pani przekazać osobom, które zastanawiają się czy psychoterapia jest wgl dla nich? Aby dały sobie szansę i spróbowały?
- Studentka psychologii odmówiła mi terapii poznawczo-behawioralnej, twierdąc, że nie bedzie przykładać poszczególnego indywidualnego życia człowieka do matrycy. Więc jak to jest z terapią poznawczo-behawioralną? Pytam w powyższym kontekście. Miała rację czy nie miała?
- Komentarz dla zasięgów
- Pani Ida jest świetnym specjalistą i ma niesamowita wiedzę, uczyła mnie psychoterapii parę ładnych lat temu na SWPS, wiele jej zawdzięczam jako psychoterapeuta CBT
- Dziękuję 😉
- Dlaczego pani Gutral jest psycholożką, a pani Ida już psychologiem? 😉